top of page

האמא החורגת הרעה

תרגום: ורד איל-סלדינגר

נתון עצוב אך מפוכח הוא ששיעורי הגירושים בנישואים שניים, ברוב ארצות העולם, גבוהים לפחות בעשרה אחוזים מאלה של נישואים ראשונים. הסיבה העיקרית היא הדומיננטיות של המשפחה הישנה, והקושי ליצור משפחה חדשה בצלה. אישה נשואה טריה בנישואים שניים נכנסת לנישואיה מתוך ציפיה להיות תמיד מספר אחת בעיניו של בעלה. מה שרבות נוטות לשכוח היא העובדה שיש לו ילדים, ושילדים אלה היו ראשונים בחייו, לפני שפגש אותה.

כל קבוצה מתקשה לקבל חברים חדשים. האינסטינקטים העמוקים של דחיית הזר לא רק שאינם מגינים עלינו, אלא הם גורמים לנו להיות פחות גמישים ומתקשים יותר להסתגל. מערכות יחסים בנישואים שניים מתפוררות בעיקר מפני שהאישה החדשה רוצה ליצור את "המשפחה האידאלית" שלה, מבלי לקחת בחשבון שכבר היתה כאן משפחה לפני שהיא הגיעה. המשפחה עלולה להיתקע בניסיונה להוכיח לאם החורגת החדשה שהדרך שלהם לעשות דברים היא הדרך הנכונה.

ליוסף, לדוגמה, יש שתי משפחות. האחת עם אשתו הראשונה לילי וארבעת ילדיהם. משפחתו השניה כוללת את רונה, את בנה מנישואיה הראשונים, ותינוק אחד משותף. מאז שיוסף עזב את לילי בשביל לחיות עם רונה, רגשות שליליים מרחפים בשטח: לילי מעולם לא התגברה על עזיבתו ולא מצאה אהבה חדשה. ארבעת ילדיהם אוהבים את רונה, אבל אינם יכולים להראות זאת מחשש שיפגעו באמם. התינוק החדש מהווה אטרקציה עצומה עבורם, אך הם נאלצים להעמיד פנים אדישות. החגים הפכו לסיוט של משא ומתן שבו יוסף מנסה לרצות את כולם ובדרך כלל נאלץ לבדות שקרים לבנים, וגורם לכולם לכעוס עליו. כל אחד מילדיו מגיב בצורה שונה. מקצתם מוכנים לבוא אל בית המשפחה החדשה ומקצתם משחקים את תפקיד המגינים על לילי ועל המשפחה הראשונה.


לפניכם כמה עצות כיצד להיות "אמא חורגת טובה" ולהימנע מסטריאוטיפ האמא החורגת הרעה.

 • אל תעמידי פנים שנישואים שניים זהים לנישואים ראשונים, ואל תצפי מכולם להיות מרוצים כל הזמן.

 • הכירי בכך שבאופן נורמלי אהבה לילדים חורגים שונה מאהבה לילדים ביולוגיים.

 • עשי כל מאמץ להבין את הילדים, המתמודדים עם אובדן ועם קונפליקטים הקשורים בנאמנות. המטרה היא להקל על האבל ככל האפשר, ולא להגביר את הכאוס.

 • הכירי בכך שפעמים רבות ילדים מרגישים שהם בוגדים באמם הביולוגית אם הם נחמדים אלייך.

 • אל תיכנסי בפזיזות לתפקיד ההורה.

 • דוני מתוך כבוד בנושאים הקשורים בילדים, בפרטיות עם בן זוגך.

 • היי מוכנה למצבים, ואם אפשר הימנעי מהם ממצבים כאלה, שבהם תופתעי על ידי בעיות של משפחה חורגת – היי גמישה והתמודדי עם בעיות שלא ציפית להן.

 • דאגי לכך שתהיה לך מערכת תמיכה טובה, הכוללת נשים אחרות בעלות ערכים זהים לשלך.

 • נסי לחיות בשלום עם האם הביולוגית, ונסי לראות את הדברים מנקודת מבטה.

 • אל תנסי להיות אמא מחליפה לילדים שכבר יש להם אמא, ואל תתעקשי שהילדים יקראו לך "אמא".

 • הכירי בכך שיתכן שתזכי לקטוף את פירות ההקרבה שלך רק כשהילדים יהיו מבוגרים.

 • אל תתייאשי כשהדברים אינם מתנהלים לשביעות רצונך – קבלי את הערכים והאידיאלים השונים של המשפחה הקודמת, ונסי להתאים את עצמך אליהם.

34 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

2 Comments


Naomi Samuel
Naomi Samuel
Jul 07, 2022

שלום חבר, שמי איזבלה איתן, ואני רופאה ואני בת 45. אנא קרא את עדות חיי האמיתית שלי, יש לי כוונה חיובית שהמידע הזה יעזור למישהו שקורא את המאמר הזה, תוך יומיים לשקם נישואים מקולקלים ולשקם את יחסי האהבה האבודים. אחרי שנים של מערכת יחסים עם איתן, הוא נפרד ממני, עשיתי כל מה שיכולתי כדי להחזיר אותו לאהוב אותי, אבל כל מה שעשיתי היה לשווא, כל כך רציתי אותו בגלל האהבה שיש לי אליו , שאלתי אותו עם הבטחתי לכל מה שהיה לי, אבל הוא סירב. הסברתי את הבעיה לעמית שלי בעבודה והיא הציעה לי לפנות לאשף אהבה שיוכל לעזור לי להחזיר לו את האהבה, אבל אני מסוג האנשים שמעולם לא חשבו שחלק מכשפי אהבה קיים או עובד, לא היה לי…

Like

Isabella Ethan
Isabella Ethan
May 31, 2021

מי שקורא את העדות הזו היום צריך לחגוג איתי ועם משפחתי כי הכל התחיל כבדיחה עבור אנשים מסוימים ואחרים אמרו שאי אפשר שאני נשוי במשך שש שנים לאף ילד מלבד הרופא אמר שיש לי ספירת זרע נמוכה אז אשתי מבקשת להתגרש, היא הייתה חולה ועייפה להיות איתי ניסיתי בכל כוחי אבל שום דבר לא חשבתי שלא אראה אותה שוב עד שפגשתי חברה ותיקה שלי שסיפרה לי על אשף בשם ד"ר אלבה, היא נתנה לי את כתובת הדוא"ל שלו ואת מספר הטלפון הנייד שלו. יצרתי איתו קשר והוא הבטיח לי שאשתי תחזור אלי תוך שלושה ימים אם רק אהיה מוכן לשלם את המסים שאשתף איתם פעולה ליום אחד בלבד והוא הכין לי קסם אהבה ותרופה אחרונה והוא אמר לי את זה…

Like
Asset 4רן.png

עדין מתלבטים? יש לכם שאלה?

צרו איתנו קשר עכשיו לקביעת פגישת ייעוץ >>

Thanks for submitting!

bottom of page