top of page

זוגיות אמיתית

תרגום: ורד איל-סלדינגר

אנשים הפונים לטיפול עושים זאת כדי לשנות את עצמם, את בני זוגם ואת מערכות היחסים שלהם. פעמים רבות למדי אני שומעת היסוס שמקורו בחשש שהשינויים שיתרחשו בטיפול ייעלמו ויאכזבו. ואכן, יש שינויים שבאמת אינם מחזיקים מעמד. ואז אנשים אומרים לעצמם: "אי אפשר לשנות אישיות". ישנם אנשים שלא ייקחו על עצמם תכנית לשינוי, בין אם יהיה זה טיפול, אימון אישי, מרתונים קבוצתיים, או כל תכנית אחרת שמטרתה שינוי. אלה אנשים שאינם צריכים לנסות שום שינוי, כי הם מאמינים שכל שינוי הוא מלאכותי. ופעמים רבות זה נכון, ובסופו של דבר הם צודקים.


אינטואיטיבית, כולנו יודעים את השפעתם המכרעת של האישיות וההרגל על התנהגותנו. עלינו להבהיר את ההבדל בין שינוי אמיתי ובין שינויים שטחיים, שאינם מחזיקים מעמד לאורך זמן. אם אנשים משקיעים בתכנית שינוי, וחצי שנה אחר כך מגלים שחזרו לנקודת ההתחלה, הם מאוכזבים, ובצדק. אבל קרוב לוודאי שלא עברו שינוי אמיתי, ולכן השינוי שכן שהשיגו הוא שביר ולא יסודי. הדוגמה הטובה ביותר שביכולתי לתת להבדל שבין שינוי אמיתי וארוך טווח ובין שינוי מלאכותי קצר מועד הוא דיאטה. רוב האנשים שאני מכירה, ואני בתוכם, התנסו בדיאטה. בסופו של דבר, אם אנו מתמידים בדיאטה, אנו יורדים במשקל. אבל אחר כך אנו חוזרים בשקיקה לאותם מיני מזון שנאלצנו לוותר עליהם בזמן הדיאטה. אני זוכרת דיאטנית שאמרה לי שבדיאטה שלה אסור לאכול שום מזון שאינו כלול בדיאטה. לא עוגות, לא לחם, לא קרואסונים, לא גלידה, לא פיצה, וכו' וכו'. הרבה יותר דברים אסורים ממותרים היו בדיאטת הגרנולה שנתנה לי. עד שהורדתי את עשרת הקילוגרמים שרציתי לרדת, פיציתי את עצמי על הזמן האבוד בזלילה, והחזרתי את כל העשרה קילו (ואז עוד כמה...). החלטתי שאני צריכה דיאטה אחרת, לא קשוחה כל כך. בדיאטה השניה הזאת מותר לאכול קצת דברים טובים, אבל הכול צריך להימדד ולהיות מתוכנן מראש. דיאטה שונה, אותו הסיפור.כיוון שבעשר השנים האחרונות ניסיתי כמעט כל דיאטה אפשרית, אני כבר לא מאמינה בדיאטות.


דיאטות הן דוגמה לשינוי השטחי, הנקרא גם "שינוי מדרגה ראשונה". בשינוי מדרגה ראשונה אנו מסתערים ישירות על תכנית, ומנסים להשתלט על הבעיה על ידי כיבוש צרכינו הפנימיים. אם קשה לי ללמוד, בשינוי מדרגה ראשונה אנסה ללמוד שעה ואחר כך לעשות הפסקה. שינוי מדרגה ראשונה הוא שינוי באותו מישור שבו הבעיה. למעשה, שינוי מדרגה ראשונה הוא שינוי כתוצאה משליטה עצמית, ניצחון על צד אחד של הבעיה, רק כדי לגלות שהצד האחר מתחזק. אני מחליטה שאני שותה יותר מדי יין. בסופו של דבר אני שותה יותר יין מאי פעם לאחר שאני משחררת שוב את הבלמים.

שני ציטוטים של אלברט אינשטיין מתייחסים לשינוי אמיתי לעומת שינוי מדרגה ראשונה. הראשון אומר, "כל אינטליגנט מטופש יכול להפוך דברים לגדולים יותר, מסובכים יתר ואלימים יותר. נחוץ מגעו של גאון – ואומץ רב – כדי לנוע בכיוון ההפוך". כלומר, סתם לאכול פחות זה פשוט להפוך את הסיטואציה לגדולה יותר (הזמן שבו אני מתאפקת מלאכול), שעה שנחוץ מגעו של גאון כדי לשנות את הדיאטה באמת. הדבר השני שאמר, והוא קשור לשינוי מדרגה שניה, הוא "איננו יכולים לפתור בעיות על ידי שימוש באותה דרך מחשבה שהשתמשנו כשיצרנו אותן". לכן, אם צורת החשיבה שלי רואה מזונות מסוימים כאסורים עלי, ואני מנסה להכריח את עצמי לא לרצות את המזונות האלה, אני רק גורמת לעצמי לרצות אותם עוד יותר לאחר הדיאטה. דיאטות הן דוגמאות מצוינות לפתרון בעיות על ידי שימוש בצורה המחשבה שבאה מאותו רעיון עצמו. במקום לאכול יותר מדי אני עכשיו נלחמת באכילה על ידי אכילה מועטה מדי. לאחר שהתשתי את עצמי ואת גופי בדיאטה התורנית, אין לי מנוס מלחזור לעצמי ולנוכחויות שלי. במקרה שלי, הקרואסונים.ועוד על דיאטות: נתקלתי בדרך אחרת להסתכל על אכילה, והיא קרויה "אכילה טבעית". תכנית זו מאפשרת לאדם לאכול מה שהוא או היא רוצה. הרעיון מאחורי התכנית הוא שכולנו איבדנו את תחושת הרעב הנכונה, של מה מספיק, ואנו מפתחים מאבק עם האוכל, שבו נראה שהאוכל תמיד מנצח. בניגוד לעישון או להימורים, התמכרויות לאוכל נפוצות מאוד, כי איננו יכולים להפסיק לגמרי (אנורקסיה עושה זאת, והיא מסוכנת גופנית). התכנית מבוססת על כוונון מחדש של האינסטינקטים הטבעיים שלנו לאכול מזונות נכונים, כמויות נכונות, ורק כשאנו רעבים. לקח לי חודשים להיפטר מההרגלים הרעים החדורים בי, כמו אכילה בזמנים מסוימים, קבועים מראש, אכילה תוך כדי עשיה של משהו אחר, כמו צפיה בטלוויזיה, לא לתת לעצמי לאכול מה שאני רוצה, ולאכול כמויות סבירות. לאורך כמה חודשים זללתי בשמחה קרואסונים, אבל כמה אפשר לאכול אותם בלי שיתחילו להימאס? על ידי יצירת הקשר עם הצרכים האמיתיים, מצאתי את עצמי אוכלת באופן טבעי הרבה פחות, ובמפתיע, אוכלת מזונות בריאים. ידעתי כל הזמן שאני יכולה לקבל את הקרואסון שלי אם ארצה, לכן יכולתי גם לוותר עליו.


דיאטה היא שינוי מדרגה ראשונה. אכילה טבעית היא שינוי מדרגה שניה, והיא תחזיק מעמד כל עוד נרצה בה. שינוי מדרגה שניה פירושו יצירת מערכת יחסים חדשה עם הבעיה. בדיאטה אנו נלחמים באוכל. באכילה טבעית אנו סומכים על האינסטינקטים שלנו, שיקחו אותנו לאן שאנחנו צריכים להגיע. הראשון הוא סוג של משטר, והשני הוא שינוי אמיתי.

ואם נתבונן עכשיו במערכות יחסים, נוכל לראות שפעמים רבות מדי אנו מבקשים שינוי שטחי , מדרגה ראשונה. נניח שמוניקה ורפי הם זוג שנשוי שנתיים, ואחרי תקופת ירח דבש רוויית סקס ואהבה, הם מוצאים את עצמם רבים על כל דבר קטן. זוהי תופעה אופיינית לכל מערכת יחסים, וברור שהם נמצאים בשלב מאבק הכוחות. הם ניסו כל שיכלו לחשוב עליו כדי להפסיק את המריבות: ויתור מוקדם מדי מבלי לפתור את הבעיה, שמירה על שקט על ידי הימנעות מדיבור זה עם זה למשך יום או יומיים, פניה לחבריהם בשאלה מי צודק, וכו'. אפילו בטיפול התבקשו לעשות שינויים מדרגה ראשונה, כמו להקשיב יותר זה לזה, להיות אסרטיביים יותר (ולא אגרסיביים או פסיביים), ולפתור בעיות בצורה בונה. במקרה שלהם, הכלים התקשורתיים הציעו שינוי מדרגה ראשונה. היה עליהם להתחיל משהו שלא עשו (להקשיב), או להפסיק לעשות משהו שעשו יותר מדי (לצעוק, לבקר, וכו'). מערכת היחסים בינם לבין עצמם ובינם לבין הבעיה לא השתנתה – מוניקה חושבת שלרפי יש מזג חם, ושהוא השתלט עליו, אבל הוא יחזור ויופיע, ורפי חושב שמוניקה אובססיבית וכפייתית, ורק מרסנת את עצמה כרגע. שינוי מדרגה שניה פירושו שהתפיסה שלהם זה את זה תשתנה; הם יראו את בן או בת הזוג באור חדש, או שהשקפתם על עצמם או על הבעיה תשתנה. כשם שאכילה טבעית משליכה אור חיובי על האוכל, הגישה של מוניקה ורפי למריבות צריכה להשתנות אם אינם רוצים למצוא את עצמם שוב במריבות שלהם. במערכת יחסים יש לשינוי נטיה חזקה מאוד לחזור לנקודת ההתחלה, כיוון שכל אחד בודק את עצמו וגם את בן או בת הזוג. אם הם מחליטים להקשיב במקום לריב ואחד מהם שוכח, גם השני יוותר ויפסיק לנסות.


כדי שהזוג הזה יפסיק לריב, עליהם להפסיק לפחד מלריב. ברגע שהבינו שמריבות אינן סימן שהם טעו בבחירת בן או בת הזוג, אלא סימן שאכפת להם, היו מסוגלים לשלוט בהן ממקום אחר לגמרי. ראשית כל, הם היו בטיפול שהבהיר לכל אחד מהם עד כמה האחר פגיע. המטפלת הראתה למוניקה שלרפי יש חרדה מאגרסיה, כיוון שחווה התעללות בבית הוריו. המטפלת גם הראתה לרפי שמוניקה רגישה במיוחד להתנהגות שתלטנית, כיוון שאביה היה סוג של רודן. ברגע שגם כשהיה להם ויכוח ראה כל אחד מהם את הצד השני של הדברים, הם השתנו באופן טבעי. למה שמוניקה תרצה לפגוע במישהו שכבר נפגע כל כך"? למה שרפי ימצא את עצמו בתפקיד הרודן, כשכל מה שרצה הוא להביע את עצמו? שינוי מדרגה שניה חייב לכלול שינוי בתפיסה. אם בעבר חשבה מוניקה שרפי הוא קונטרול פריק, עכשיו ראתה שהוא פגוע ומחפה על הפגיעה הזאת. זה גרם לה לרצות לדאוג לו במקום להחמיר את המצב. שינוי מדרגה שניה מחזיק מעמד, כי הצורך בהתנהגות המסוימת נעלם. אם עכשיו כל אחד מבני הזוג רואה את הילד הקטן או הילדה הקטנה שבתוך השני, הם יותר אכפתיים ונחמדים זה לזה באופן טבעי. לפעמים שינוי מדרגה ראשונה עושה קפיצה והופך לשינוי מדרגה שניה. כלומר, אילו המשיכו רפי ומוניקה לתרגל את התקשורת שלהם בבית, בסופו של דבר היו מתחילים לראות זה את זה בצורה שונה. לא כי בן או בת הזוג שינו את התנהגותם; שינוי התנהגותי רק גורם לאנשים להיות חשדנים. אבל אם השינוי מדרגה ראשונה ממשיך בכל זאת, בסופו של דבר דעתם של בני הזוג זה על זה תשתנה, ותהפוך את השינוי לשינוי מדרגה שניה, כלומר לשינוי קבוע.

134 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול

1 Comment


Isabella Ethan
Isabella Ethan
Dec 08, 2021

שלום לכל החברים שלי שם בחוץ, כל מי שקורא את העדות הזו היום צריך לחגוג איתי ועם משפחתי כי הכל התחיל כבדיחה עבור אנשים מסוימים ואחרים אמרו שזה בלתי אפשרי. שמי איזבלה איתן ואני מאוקראינה אבל אני עובר לשיקגו ארה"ב עם אשתי. אני נשוי באושר עם שני ילדים ואישה מקסימה. משהו נורא קרה למשפחתי, איבדתי את עבודתי ואשתי עזבה את ביתי כי לא יכולתי לדאוג לעצמי ולצרכים. משפחתי. היא והילדים שלי באותו רגע. הצלחתי תשע שנים, אף אישה לא תתמוך בי כדי לטפל בילדים. אני מנסה לשלוח מבחנים לאשתי אבל היא חוסמת אותי מלתקשר איתה אני מנסה לדבר עם החברה והמשפחה שלה אבל עדיין יודע שאפשר לעזור לי והגשתי בקשה אז לכל כך הרבה חברים אבל הם עדיין לא יתקשרו…

Like
Asset 4רן.png

עדין מתלבטים? יש לכם שאלה?

צרו איתנו קשר עכשיו לקביעת פגישת ייעוץ >>

Thanks for submitting!

bottom of page